Elafonisi (Elafonisos) - wakacje już od 1149 zł

Na wakacje: Elafonisi (Elafonisos), Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Wyspa Kreta/ Region Chania/ Elafonisi (Elafonisos)

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1004 hPa
Wiatr:
22 km/h290°
Jedna z najpiękniejszych plaż w południowo-zachodniej części Wyspy Kreta, porównywana ze słynną plażą Vai. Delikatny piasek o różowawym odcieniu, przezroczysta, błękitna woda. Plaża połączona jest płytkim, piaszczystym brodem, o długości ok. 800 m, z niewielką wysepką, na której można znaleźć malutkie, kameralne plaże. Jest to doskonałe miejsce na jednodniowy wypad.

Położenie Elafonisi

Piękna plaża znajdująca się na południowo-zachodnim brzegu Wyspy Kreta, w prefekturze Chanii. Ze względu na swe walory przyrodnicze została wpisana na listę Natura 2000, jako jedno z najcenniejszym przyrodniczo miejsc kontynentu europejskiego. Można tu spotkać można endemiczne gatunki roślin i zwierząt, takie jak zółwie morskie.

Historia - Grecja

Charakterystyczny jest tutaj piasek o różowym odcieniu, z którym wiąże się legenda. Według niej w Wielką Sobotę, 24 kwietnia 1984 roku, wojska tureckie dowodzone przez brahima dokonały brutalnego mordu na chroniących się tutaj Grekach - to właśnie ich krwią spłynęła plaża i od tego czasu biały piasek stał się różowy.

Wycieczki po okolicy

 • Monaster Hrissoskalitissa (złote schody), położony ok. 5 km od Elafonisos. Monaster zbudowany został na skale, na szczyt, której prowadzi 98 schodków. Według legendy jeden z nich miał być zrobiony ze złota, ale tylko prawdziwie wierzący, bezgrzeszni mogą go dostrzec (stąd nazwa: Hriso oznacza złoto, Skalitissa schody). W 1900 r. klasztor został rozwiązany przez Turków, a ziemia sprzedana, dziś monaster otwarty jest dla zwiedzających. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Morze Libijskie.
 • Półwysep i wyspa Gramvousa - niegdyś siedziba piratów a później miejsce ulokowania weneckiego zamczyska; dziś obszar niezamieszkały, urzekający piękną, dziewiczą przyrodą.
 • Zabytki archeologiczne z okresu hellenistycznego, takie jak miasteczko Polyrrhenia. Tutaj kończy się również malowniczy wąwóz, który zaczyna się w Sirikari.
 • Wąwóz Topolia - przepiękny wąwóz, z zapierającymi dech w piersiach widokami, wyzwanie dla tych, którzy lubią dreszczyk emocji.

Ciekawe oferty wczasów: Kreta Last Minute

Aktywny wypoczynek w Elafonisi

 • Elafonisi jest doskonałym miejscem do pływaniazmaską - olbrzymie głazy, skały, podwodny kanion, doskonała przejrzystość wody.
 • Świetne warunki do uprawiania windsurfingu, zwłaszcza południowa część plaży.

Plaże

 • Plaża na stałym lądzie jest dość zatłoczona, można wypożyczyć leżaki i parasole. Doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, ponieważ woda jest płytka i spokojna, a plaża osłonięta od wiatru.
 • Plaża wyludnia się mniej więcej o godzinie 17, kiedy zwykle odjeżdżają stąd autobusy ze zorganizowanymi wycieczkami. Wtedy można nacieszyć się jej prawdziwym pięknem, odrobiną spokoju i malowniczym zachodem słońca.
 • Na wysepce znajduje się mnóstwo większych i mniejszych plaż, można znaleźć jedną wyłącznie dla siebie. Czasem napotka się naturystów.
 • Głębokość brodu dzielącego wyspę i plaże jest zróżnicowana w zależności do stanu wody, ale zwykle jest on płytki i łatwy do pokonania.
 • Przy plaży znajduje się kilka tawern działających tylko w sezonie, ok. 1 km od plaży, na wzgórzu znajduje się tawerna z ładnym widokiem na okolicę.

Najlepsze wakacje: Grecja Last Minute

Elafonisi (Elafonisos), Grecja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  21°C
  opady:
  4.2 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  77%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1004hPa
  wiatr:
  242° 25 km/h
  wsch. słońca:
  07:10
  zach. słońca:
  17:12
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.14°C max.18°C
  opady:
  8.9 mm
  wiatr:
  225° 30 km/h
  wsch. słońca:
  07:11
  zach. słońca:
  17:12
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.14°C max.17°C
  opady:
  5.3 mm
  wiatr:
  266° 36 km/h
  wsch. słońca:
  07:12
  zach. słońca:
  17:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.11°C max.20°C
  opady:
  2.2 mm
  wiatr:
  255° 19 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  17:11
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.11°C max.17°C
  opady:
  18.4 mm
  wiatr:
  339° 25 km/h
  wsch. słońca:
  07:13
  zach. słońca:
  17:11

Elafonisi (Elafonisos) - klimat w Grecja