Wyspa Eubeja (Evia) - wakacje już od 618 zł

Na wakacje: Wyspa Eubeja (Evia), Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Attyka i Eubeja/ Wyspa Eubeja (Evia)

Bezchmurna noc
18°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
6%
Ciśnienie:
1008 hPa
Wiatr:
22 km/h261°
Eubeja to druga po Krecie pod względem wielkości wyspa grecka, położona na Morzu Egejskim wzdłuż wschodniego wybrzeża kontynentalnej Grecji. Bliskość Aten, Delf i portu w Pireusie sprawia, że wyspa stanowi doskonałą bazę wypadową i przyciąga tysiące turystów z całej Europy, chcących połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem. Od kontynentu oddzielają ją cieśniny Eubejskie - Północna i Południowa. Zlewają się one ze sobą w jednym miejscu tworząc Evripos. W mieście Chalkidia (Chalkis) wybudowano dwa mosty łączące wyspę z Grecją Kontynentalną. To miejsce stało się skrzyżowaniem idei i cywilizacji. Było też silnym magnesem dla zdobywców m.in. Bizancjum, Wenecji a potem Turcji. Widok bujnej roślinności Eubei i Sporad Północnych jest zaskoczeniem dla tych, którzy odwiedzili Cyklady oraz inne nagie i jałowe wyspy. Z powodu niedostępnych wybrzeży jest tu stosunkowo niewiele ośrodków turystycznych, ale większość wód ma jednak doskonale warunki do uprawiania windsurfingu. Można tez wynajmować łodzie, a rozmaite atrakcje kulturalne i wspaniale krajobrazy, to idealne miejsca do spędzenia wczasów wędrownych, urozmaiconych zwiedzaniem muzeów sztuki ludowej i wylegiwaniem się na w greckim słońcu.

Grecja - geografia i przyroda

Eubea ma 3,7 tys. km2 powierzchni i zamieszkuje ją ok. 170 tys. mieszkańców. Linia brzegowa liczy 680 km i jest bardzo urozmaicona – są to wybrzeża skaliste, piaszczyste plaże i klify, co składa się na bardzo malowniczy krajobraz tej wyspy. Od kontynentu oddzielają ją cieśniny Eubejskie - Północna i Południowa. Zlewają się one ze sobą w jednym miejscu tworząc Evripos. Większość powierzchni wyspy (80%) zajmuje skalisty masyw górski (Dhirfis 1750 m n.p.m.), porośnięty dzikimi lasami, zaś na wybrzeżach znajdują się niewielkie równiny. Na obszarach rolniczych uprawia się tu pszenicę, winorośle i oliwki. Niewątpliwym bogactwem Eubeii jest jej fauna i flora ponieważ wiele gatunków roślin i zwierząt żyjącyh na tej wyspie nie występuje nigdzie indziej na świecie. Można tu spotkać pinie, kasztany, platany i jodły, a to tylko kilka z rosnących na Eubeii gatunków.

Historia

Na przestrzeni wieków Eubea stała się skrzyżowaniem idei i cywilizacji. Dzięki swojemu znakomitemu położeniu była silnym magnesem dla wielkich mocarstw pragnącyh poszerzać swoje terytoria. Średnioweczną Eubeą władało Cestarstwo Bizantyjskie. Później, od XII wieku Wenecja, która nadała wyspie włoską nazwę Negraponete, a w od 1470 roku Cesarstwo Otomańkie. Po blisko 400 latach tureckiego panowania , w 1830 roku Eubea została przyłączona do wolnej Grecji.

Wyspa Eubeja – atrakcje turystyczne

 • Eretria – warto tu zobaczyć ruiny amfiteatru, łaźnie położone niedaleko portu, Świątynie Izydy.
 • Edipsos – słynna miejscowość uzdrowiskowa ze względu na znajdujące się w niej gorące źródła o właściwościach leczniczych.
 • Limnia – jedno z najpiękniejszych miasteczek wyspy z klasztorem Ag. Nikolau zbudownym w VII- VII wieku w miejscu świątyni Posejdona.

Ośrodki turystyczne na wakacje

 • Eretria – od czasów antycznych należy do najważniejszych miast wyspy gdzie bardzo dobra infrastruktura hotelowa, piękne plaże i regularne połączenia promowe z lądem gwarantują wspaniałe wakacje.
 • Chalkida – stolica wyspy, która jest pięknym i nowoczesnym miastem o wspaniałej historii. Bardzo dobra baza wypadowa do zwiedzania kontynentalnej części Grecji.
 • Rovies – nadmorska wioska znajdująca się ok. 95 km od stolicy. W jej pobliżu znajdują się wszystkie atrakcje północnej części Eubeii. Idealne miejsca na spokojne, rodzinne wakacje.

Wakacje w Grecji – aktywny wypoczynek

 • Z Eubeii koniecznie trzeba się udać w rejs po wyspach Zatoki Sarońskiej: Eginaie Poros i Hydrze. Każda z tych wysp jest wyjątkowa, Egina słynie z produkcji pistacji, Poros jest pięką, maleńką zieloną wyspą leżącą w pobliżu Peloponezu, a Hydra ze swoim malowniczym portem jest wytchnieniem dla artystów i intelektualistów ateńskich.
 • Wspaniałe wakacje SPA zapewniają hotele w uzdrowiskowej miejscowości Edpisos. Pod względem temperatury wody gorące źródła Edipsos plasują się na trzeciej pozycji w Europie.
 • Amatorzy jazdy w trudnym terenie będą mieli okazję przemierzyć wiele tras przecinających okoliczne lasy. Jedna z takich tras ma swój początek w nadbrzeżnej wiosce Elia i biegnie w kierunku góry Telethrio, aż do wioski Spiada.
 • Ze względu na liczne tereny górzyste Eubea jest idealnym miejscem dla miłośników trekkingu i pieszych wycieczek.

Wyspa Eubeja (Evia), Grecja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  18°C
  opady:
  1.4 mm
  zachmurzenie:
  6%
  wilgotność:
  52%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1008hPa
  wiatr:
  261° 22 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  17:07
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.19°C
  opady:
  0.8 mm
  wiatr:
  358° 16 km/h
  wsch. słońca:
  07:21
  zach. słońca:
  17:06
 • Słonecznie
  min.10°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  357° 27 km/h
  wsch. słońca:
  07:22
  zach. słońca:
  17:06
 • Słonecznie
  min.13°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  349° 17 km/h
  wsch. słońca:
  07:23
  zach. słońca:
  17:06
 • Słonecznie
  min.13°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  8° 19 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  17:06

Wyspa Eubeja (Evia) - klimat w Grecja