Ateny - wakacje już od 1415 zł

Na wakacje: Ateny, Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Attyka i Eubeja/ Attyka/ Ateny

Możliwe przejściowe opady deszczu
10°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
30%
Ciśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
24 km/h356°
Ateny to miasto, o którym trudno powiedzieć cokolwiek, aby nie popaść w banał i stereotypy. Stolica Grecji przez cały rok przyciąga tłumy turystów, co może być uciążliwe zwłaszcza w sezonie letnim, również ze względu na hałas i smog. Jednak unikalne zabytki i koloryt tego miasta zachwycają każdego.

Prócz obowiązkowych do zobaczenia miejsc: Akropol, Partenon, liczne muzea, warto po prostu pospacerować po labiryncie uliczek i poddać się oczarowaniu wynikającemu z połączenia współczesności i odległej historii.

To największe miasto Grecji, które oglądane z Akropolu zdaje się rozciągać aż po horyzont. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: ustronne kawiarenki schowane na małych placykach i popularne dyskoteki oraz kluby, małe restauracje serwujące smaczne souvlaki „na wynos” i ekskluzywne restauracje, gwarne, tłoczne ulice z mnogością sklepów i przepiękny, zaciszny park w centrum miasta.

Na Akropol najbardziej malownicza droga wiedzie przez Plakę lub dzielnicę arabską. Warto pobłądzić wąskimi uliczkami, wśród białych domków zbudowanych przez mieszkańców greckich wysp i poczuć się jak na Santorini lub Cykladach oraz w upalny dzień ochłodzić się szklanką frappe.

Ateny – położenie miasta

Ateny są największym miastem Grecji i zarazem jej stolicą. Leżą nad morzem, na obszarze Attyki, regionu administracyjnego w południowo-wschodniej Grecji, graniczącego z regionami Grecja Środkowa i Peloponez. Ateny są też stolicą nomarchii Ateny. Cały region attycki jest wysoko uprzemysłowiony i najgęściej zaludniony spośród wszystkich regionów kraju. Miasto Ateny liczy 745 tys., natomiast metropolia 3,5 miliona mieszkańców. W skład metropolii, zwanej Wielkimi Atenami wchodzi również miasto Pireus, z największym greckim i trzecim portem Morza Śródziemnego oraz tzw. miasta satelickie.

Historia Aten

Początki miasta sięgają okresu mykeńskiego (połowa II tysiąclecia p.n.e.), kiedy to na wzgórzu Akropolis istniał warowny zamek. Później miasto zostało rozbudowane – powstała agora, Areopag, czyli miejsce sądów, liczne świątynie i budynki miejskie. Miasto zostało zniszczone w 480 roku p.n.e., Odbudowane przez Temistoklesa doczekało czasów świetności za panowania Peryklesa (443-429 p.n.e.). Wtedy zostało one połączone z Pireusem. W starożytności Ateny stanowiły jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych (Fidiasz, Sokrates, Platon, Arystoteles) oraz politycznym (Ateński Związek Morski).

Z czasem Ateny utraciły swe posiadłości na rzecz Macedonii, władców hellenistycznych oraz Rzymu, a następnie zostały zniszczone przez Herulów i Wizygotów.

Za czasów panowania Turków nie odgrywały ważnej roli. W roku 1834 ówczesnych król Grecji, Otton Bawarski przeniósł do Aten stolicę państwa (z Nafplionu) i wybudował pałac królewski będący dziś siedzibą parlamentu. W 1896 odbyły się w Atenach pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie.

Podczas II wojny światowej miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką (lata 1941-1944). Zostało wyzwolone przez Brytyjczyków 12 października 1944 roku.

Pochodzenie nazwy miasta opowiedziane zostało w greckiej mitologii. Bogowie chcieli podzielić między siebie ziemię, wyznaczając miasta i regiony, w których każdy z nich miałby być szczególnie czczony. Późniejsze Ateny stały się przedmiotem sporu Ateny i Posejdona. Mieszkańcy zaproponowali, iż miasto dostanie imię boga, który da im coś najprzydatniejszego. Posejdon podarował miastu źródełko z wodą, a Atena drzewko oliwne. Miasto zostało nazwane jej imieniem.

Ateny – atrakcje turystyczne na wakacje

Ateny pełne są ciekawych zabytków z okresu starożytnego oraz licznych muzeów. Do najważniejszych zabytków należą:
 • wzgórze Akropol z ruinami starożytnych świątyń
 • starożytna agora ze Stoą Attalosa oraz teatr Dionizosa
 • dzielnica Hadrionopolis z czasów rzymskich
 • świątynia Zeusa Olimpijskiego (w dzielnicy Hadrianopolis)
 • forum rzymskie z Wieżą Wiatrów oraz biblioteka Hadriana
 • stadion z około 330 p.n.e., wybudowany z marmuru, odrestaurowany w 1896 roku
 • bizantyjskie świątynie Panagia Gorgoepikoos, Kapnikarea
 • cmentarz Keramejkos
 • ateńskie muzea, m.in.: Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Wojny, Muzeum Sztuki Cykladzkiej, Galeria Narodowa, Muzeum Bizantyjskie, Muzeum Benakisa, Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej

Rozrywka i zakupy

 • Ateny są miastem, w którym nie brak restauracji, barów, tawern, pubów i dyskotek – każdy znajdzie tu miejsce dla siebie.
 • Świetnym miejscem na posiłek i zakupy jest dzielnica Plaka – są tu niewielkie, tanie bary oraz droższe restauracje, które serwują grecką kuchnię, można też spożyć posiłek pod gołym niebem ze wspaniałą panorama Akropolu przed oczami.
 • Koniecznie należy spróbować suwlaków (podawane są także na wynos) lub gyrosa oraz ochłodzić się szklanką frappe lub wypić kieliszek winiaku.
 • W mieście znajduje się mnóstwo sklepików i galerii, a także stoisk rozkładanych na ulicach, w których można kupić ciekawe pamiątki (np. oliwę w ozdobnych naczyniach, wino i inne alkohole, tkaniny, pachnidła)
 • W dzielnicy Monastiraki znajduje się pchli targ, gdzie w atmosferze bliskowschodniego bazaru można kupić prawie wszystko
 • W dzielnicy Omonia znajduje się Targ Centralny, gdzie handluje się głównie mięsem i świeżo złowionymi rybami

Ateny, Grecja - prognoza pogody

 • Lekkie opady deszczu
  11°C
  opady:
  13.6 mm
  zachmurzenie:
  30%
  wilgotność:
  64%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  308°   23 km/h
  wsch. słońca:
  07:08
  zach. słońca:
  18:10
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.7°C max.9°C
  opady:
  3.0 mm
  wiatr:
  180°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:07
  zach. słońca:
  18:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.7°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  264°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:06
  zach. słońca:
  18:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  251°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:04
  zach. słońca:
  18:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.17°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  139°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:03
  zach. słońca:
  18:14

Ateny - klimat w Grecja