Attyka i Eubeja - wakacje już od 1289 zł

Na wakacje: Attyka i Eubeja, Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Attyka i Eubeja

Słonecznie
14°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
6 km/h125°
Attyka stanowi historyczną krainę, a zarazem stołeczny region administracyjny Grecji, znajdujący się w środkowo-wschodniej części kraju, na półwyspie o tej samej nazwie. Obejmuje on stolicę - Ateny oraz kilka przybrzeżnych wysp m.in. Eginę i Salaminę.

Co roku przyciąga ona rzesze turystów, ze względu na różnorodność krajobrazów, bowiem północna część wyspy urzeka złocistymi plażami, natomiast południowa malowniczymi górami porośniętymi bujną roślinnością.

Znajdują się tu również miejsca historyczne, religijne, a nawet uzdrowisko w Edipsos, gdzie znajdują się gorące źródła, których lecznicze właściwości znane już były w starożytności.

Attyka i Eubeja – geografia i położenie

Attyka to region położony w południowej części Grecji środkowej, na półwyspie, którego oblewają wody Morza Egejskiego. Krajobraz jest tu górzysty. Wzniesienia porastają lasy. W regionie znajduje się Jezioro Maraton, będące pierwszym sztucznym zbiornikiem w Grecji. Najdłuższą rzeką Atykki jest Kifissos. Obszar ten to najbardziej zaludniona i uprzemysłowiona część kraju.

Wyspy Sarońskie to archipelag położony w pobliżu Pireusu, pozostający pod zwierzchnictwem administracyjnym tego miasta. Salamina i Egina charakteryzują się pięknymi plażami i uprawami winorośli oraz drzew cytrusowych. Hydra z kolei jest długa i falista, wybierana przez amatorów wspinaczki, ze względu na urwiste skały.

Eubeja to druga pod względem wielkości wyspa Grecji. Dominuje na niej krajobraz górzysty, jedynie na wybrzeżach spotkać można niewielkie równiny. Uprawia się tu pszenicę, winorośl, oliwki, a także hoduje kozy i owce.

Historia Attyki i Eubeji

Region Attyki to kolebka cywilizacji europejskiej. Leżące tu Ateny, są miejscem narodzin demokracji. Tu, w XIII w. p.n.e., powstało pierwsze polis.

Wyspy Sarońskie były świadkami wielu wydarzeń historycznych. W pobliżu wyspy Salamina rozegrała się słynna starożytna bitwa między Grecją a Persami, zakończona zwycięstwem tych pierwszych. Egina ma z kolei swój wkład w wyzwolenie Grecji spod władzy Turków, Wyspa Eubeja zasiedlona została już w II tysiącleciu p.n.e. Od 146 r. p.n.e. stała się zależna od Rzymu. Następnie znalazła się pod rządami Bizancjum i Wenecji. Od 1470 r. przeszła pod panowanie Turcji. Do Grecji należy od 1830 r.

Regiony

 • Attyka – region ze stolicą kraju, Atenami, kolebka cywilizacji europejskiej, tu narodziła się demokracji i tu działali najwięksi starożytni filozofowie
 • Wyspy Sarońskie – uroczy archipelag położony w pobliżu Pireusu, wyspy posiadają typowy, grecki klimat, każdy znajdzie tu coś dla siebie
 • Wyspa Eubeja (Evia) – druga co do wielkości wyspa Grecji, dominuje na niej krajobraz górski, uprawia się tam winorośl, oliwki i zboża

Oferty wakacji: Attyka i Eubeja

Ośrodki i atrakcje turystyczne

 • Najważniejsze miasta: Ateny, Pireus, Maraton
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Akropol, Maraton, Wyspa Egina
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Attyka, Wyspa Eubeja (Evia)

Attyka i Eubeja - sport i rekreacja

 • Na Wyspach Sarońskich istnieje możliwość wynajęcia roweru lub motoru, by w ten sposób zwiedzić okolicę
 • Nadmorskie kurorty oferują pełna gamę sportów wodnych. Można uprawiać tu windsurfing, żeglarstwo, narty itp.
 • Górzysta okolica to idealne miejsce zarówno dla letniego, jak i zimowego wypoczynku. Można wybrać się na wędrówkę oraz oddać się szaleństwu na nartach
 • W Atenach powstały nowoczesne pola golfowe

Informacje praktyczne

 • Waluta - Euro €
 • Wizy - nie są wymagane dla Polaków, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport
 • Ubiór - w Grecji nie obowiązują prawie żadne restrykcje związane z ubiorem, jednak zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długie spodnie/spódnicę oraz zasłonięte ramiona
 • Czas - wyjeżdżając do Grecji przesuwamy wskazówki zegarka o godzinę do przodu

Attyka i Eubeja, Grecja - prognoza pogody

 • Słonecznie
  20°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  60%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1021hPa
  wiatr:
  193°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:00
  zach. słońca:
  18:16
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.10°C max.15°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  146°   35 km/h
  wsch. słońca:
  06:59
  zach. słońca:
  18:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  17°   26 km/h
  wsch. słońca:
  06:58
  zach. słońca:
  18:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.8°C max.11°C
  opady:
  1.3 mm
  wiatr:
  102°   42 km/h
  wsch. słońca:
  06:56
  zach. słońca:
  18:19
 • Częściowe zachmurzenie
  min.8°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  222°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:55
  zach. słońca:
  18:20

Attyka i Eubeja - klimat w Grecja