Attyka - wakacje już od 1370 zł

Na wakacje: Attyka, Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Attyka i Eubeja/ Attyka

Pochmurno
13°C
Opady:
0.5 mm
Zachmurzenie:
81%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
14 km/h245°
Attyka jest chyba najbardziej znanym i najlepiej rozpoznawalnym greckim regionem. Jest to Grecja w miniaturze. W obrębie całego regionu można znaleźć wiele interesujących zabytków, stare kościoły i wioski, wysokie wzgórza czy kąpieliska nadmorskie.

Dawna polis słynąca z niezwykle bogatego dorobku w dziedzinie sztuki i architektury rocznie przyciąga niezliczone rzesze turystów pragnących zasmakować antycznego klimatu i na własne oczy zobaczyć budowle, które przez wieki inspirowały artystów. Wybrzeże usiane jest niewielkimi miasteczkami i osadami, które żyjąc własnym rytmem do dziś zachowały dawne tradycje i zwyczaje. Attyka to spotkanie ze starożytnością i greckimi mitami.

Attyka - geografia i przyroda

Region położony jest w południowej części Grecji środkowej, na półwyspie, którego oblewają wody Morza Egejskiego. Krajobraz jest tu górzysty. Wzniesienia porastają lasy. W regionie znajduje się Jezioro Maraton, będące pierwszym sztucznym zbiornikiem w Grecji. Najdłuższą rzeką Atykki jest Kifissos. Obszar ten to najbardziej zaludniona i uprzemysłowiona część kraju.

Historia Attyki

Attyka, na terenie której znajdują się Ateny, to kolebka cywilizacji europejskiej. Jej dzieje rozpoczynają się na Akropolu, gdzie w XIII w. p.n.e., powstało pierwsze polis. Wzgórze z czasem stało się ośrodkiem sakralnym, na którym wznoszono kolejne świątynie. Na przestrzeni wieków Akropol często był najeżdżany i niszczony zarówno przez obce wojska, jak i barbarzyńców. Okres największej świetności Attyki przypada na V w. p. n. e.. Wtedy to rozkwitały idea demokracji, filozofia i sztuka.

Attyka – atrakcje turystyczne

 • Akropol – główna atrakcja stolicy, Aten, wzgórze na którym znajdują się ruiny świątyni Ateny i kilka innych starożytnych budowli.
 • Pireus – kiedyś był największym portem starożytnych Aten, dziś stanowi jedno z najważniejszych centrów przemysłowych w Grecji.
 • Maraton – miasto, gdzie w 490 r. p.n.e. wojska greckie stoczyły bitwę z Persami, zakończona zwycięstwem Grecji, dziś o tym wydarzeniu przypomina niewielki pomnik.

Ośrodki turystyczne na wakacje

 • Mati – położenie nad morzem, posiada niewielkie zatoczki, miejsce należy do spokojnych, dlatego nadaje się na urlopy z dziećmi.
 • Agioi Apostoli – malownicza wioska rybacka, nad Zatoką Eubejską, ok. 60 km od Aten, znajduje się wiele tawern i restauracji serwujących smaczną kuchnię grecką i międzynarodową.

Aktywny wypoczynek

 • W Atenach znajduje się wiele kompleksów, gdzie każdy może uprawiać różne dyscypliny. Boiska do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, korty tenisowe i baseny, to tylko niektóre propozycje.
 • Stolica kraju to także miejsce, gdzie powstały nowoczesne pola golfowe.
 • Resorty położone na wybrzeżu Morza Egejskiego posiadają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych.
 • Górzysta okolica to idealne miejsce zarówno dla letniego, jak i zimowego wypoczynku. Można wybrać się na wędrówkę oraz oddać się szaleństwu na nartach.
 • Z Aten pochodzą najbardziej znane kluby piłkarskie w Grecji – Panathinaikos i Olympiakos. Tutejsi kibice należą do najbardziej fanatycznych w Europie.

Attyka, Grecja - prognoza pogody

 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  14°C
  opady:
  1.2 mm
  zachmurzenie:
  81%
  wilgotność:
  83%
  widoczność:
  9 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  221°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:42
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  284°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:33
  zach. słońca:
  17:43
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  255°   16 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  246°   14 km/h
  wsch. słońca:
  07:32
  zach. słońca:
  17:46
 • Częściowe zachmurzenie
  min.6°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  200°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:31
  zach. słońca:
  17:47

Attyka - klimat w Grecja