Epir i Środkowa Grecja - wakacje już od 1907 zł

Na wakacje: Epir i Środkowa Grecja, Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Epir i Środkowa Grecja

Częściowe zachmurzenie
16°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
26%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
9 km/h252°
Zróżnicowany kulturowo i przyrodniczo region przyciągający turystów interesującymi zabytkami i ładnym krajobrazem. Zarówno Epir i Środkowa Grecja to krainy górzyste, z wieloma starożytnymi zabytkami i ładnymi plażami, jednak nie wszystkie tereny zostały tu odkryte przez masową turystykę. Wśród licznych atrakcji przyrodniczych i kulturowych każdy znajdzie coś dla siebie.

Epir i Środkowa Grecja – geografia i przyroda

Epir to kraina górzysta, zajmująca obszar północno-zachodniej części Grecji, przy granicy z Albanią. Od zachodu oblewana jest przez wody Morza Jońskiego. Graniczy z Tesalią, Macedonią Zachodnią, Grecją Zachodnią, Grecją Środkową. Powierzchnia Epiru wynosi 9 200 km², a zamieszkuje go ok. 350 000 ludzi. Poza Grekami liczni są tu Albańczycy i Wołosi. Największym ośrodkiem miejskim jest Ioannina (Janina). Na terenie Epiru występują Góry Pindos (2 600 m n.p.m.), które oddzielają Epir od Macedonii i Tesalii.

Dzięki wiatrowi znad Morza Jońskiego w Epirze występują większe opady niż w pozostałej części Grecji, co poprawia żyzność tutejszych nieurodzajnych, górskich gleb. Środkowa Grecja, jak sama jej nazwa wskazuje, położona jest w centralnej części kraju. Jej stolicą jest Lamia. Od południowego-wschodu graniczy z Attyką, od północy z Tesalią a od Zachodu z Grecją Zachodnią. Środkową Grecję oblewają wody Zatoki Korynckiej (południe) i Morza Egejskiego (wschód). Jest to jeden z najbardziej górzystych regionów kraju.

Powierzchnię 15 549 km² zamieszkuje obecnie 614,6 tys. ludzi. W Grecji Środkowej znajdują się historyczne miasta Delfy i Teby, chętnie odwiedzane przez turystów. W skład regionu wchodzi również część Grecji Zachodniej, położona powyżej półwyspu Peloponez. Grecja Zachodnia leży nad Morzem Jońskim, Zatoką Patraską oraz Koryncką.

Historia – Grecja

Pierwsi antyczni Grecy przybyli do Epiru w I tysiącleciu p.n.e. Tereny te przez lata były miejscem spornym, mimo iż Epir nie miał wielkiego znaczenia politycznego w okresie starożytności. Istniało tu jednak kilka portów. Odgrywał jednak dużą rolę religijną - znajdowały się tu świątynie i wyrocznie (w Dodonie). Przez długi okres kraina wchodziła w skład prowincji rzymskiej, po czym przeszła pod rządy Bizancjum.

W tym okresie często najeżdżany przez plemiona germański i słowiańskie - tracił swą greckość. Po upadku Konstantynopola władzę przejęli krzyżowcy, a później Albańczycy. Kolejną kulturą mającą wpływ na historię regionu była kultura wenecka, która nie przetrwała jednak długo, podbita przez imperium osmańskie. Panowanie osmańskie trwało aż 400 lat i znów umniejszyło rolę Epiru.

Po odzyskaniu przez Grecję niezależności politycznej, Epir pozostał przy Turcji. Ostatecznie kraina została podzielona i część północna przypadła Albanii. Przez pierwszą połowę XX w. na tych terenach toczyły się walki z Turkami, Włochami i Niemcami, a pod koniec II wojny światowej grecki nacjonalistyczny ruch oporu EDES chciał przejąć albańską część Epiru, co nie zostało zaakceptowane na arenie międzynarodowej. Przez długie lata w Północnym Epirze występowały liczne spory między Grekami i Albańczykami, jednak sytuacja obecnie poprawiła się, a Grecy uzyskali tutaj prawa mniejszości. Wciąż jednak mają miejsce lokalne incydenty, np. w szkołach czy podczas świąt narodowych.

Środkowa Grecja to przede wszystkim miejsce o bogatej historii religijnej. W Delfach znajdują się najważniejsze po Atenach zabytki starożytności. Miasto istniało już w epoce mykeńskiej i szybko stało się centrum kultu Apollona. Świątynia powstała ok. 600 p.n.e. , a w następnych latach była wielokrotnie odbudowywana przy Alkmeonidów, faraona czy Amfiktionów, co świadczy o ważności tego ośrodka. W centralnej Grecji leży również Aitolia, kraina zamieszkała przez Etolów, która w III w. p.n.e. wraz z Akarnanią utworzyła Związek Etolski.

Regiony

 • Epir - malownicza, górzysta kraina, z pięknymi plażami nad Morzem Jońskim, nie odkryta jeszcze przez masową turystykę
 • Środkowa Grecja - region, w którym odnajdziemy słynne zabytki starożytności i mnóstwo możliwości dla aktywnych, dzięki występującym tu licznym górom i plażom

Ośrodki i atrakcje turystyczne na wakacje

 • Najważniejsze miasta: Ioannina,Arta, Preveza, Igoumenitsa, Parga, Liwadia, Chalkida
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Delfy, Teby, Dodoni, Nekromantejon, Ioannina, Zagori
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Epir, Środkowa Grecja

Aktywny wypoczynek – Epir i Środkowa Grecja

 • Sporty wodne: Wakeboarding można uprawiać w Lichnos, windsurfing i parascending w Valtos
 • Na plażach zlokalizowane są wypożyczalnie sprzętu pływającego: łódki, kajaki, rowery wodne itp.
 • Żeglarstwo - dobre warunki do uprawiania tego sportu posiada Preveza, Igoumenitsa, Sivota
 • Wioślarstwo - 2 kilometrowy, najdłuższy tor wioślarski w Grecji znajduje się na jeziorze Pamvotis
 • Wycieczki górskie i rowerowe w górach Pindos oraz w wąwozie Vikos w Zagori, gdzie również można uprawiać rafting, kanioning oraz paralotniarstwo
 • Wszelkie formy aktywnego wypoczynku można także uprawiać w dolinieKarpensitios, zwanej „ grecką Szwajcarią”

Informacje praktyczne

 • Waluta - Euro €
 • Wizy - nie są wymagane dla Polaków, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport
 • Ubiór - w Grecji nie obowiązują prawie żadne restrykcje związane z ubiorem, jednak zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długie spodnie/spódnicę oraz zasłonięte ramiona
 • Czas - wyjeżdżając do Grecji przesuwamy wskazówki zegarka o godzinę do przodu

Przydatne linki

 • www.about-ioannina.gr/Zagori/ExtremeSports - informacja na temat sportów ekstremalnych w rejonie Zagóri
 • www.epirus.info - miejsca, które warto odwiedzić w Epirze, festiwale i inne wydarzenia

Epir i Środkowa Grecja, Grecja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  17°C
  opady:
  1.1 mm
  zachmurzenie:
  26%
  wilgotność:
  68%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  230°   13 km/h
  wsch. słońca:
  07:41
  zach. słońca:
  17:17
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.16°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  190°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:42
  zach. słońca:
  17:17
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.15°C
  opady:
  4.1 mm
  wiatr:
  131°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:43
  zach. słońca:
  17:16
 • Intensywne opady deszczu
  min.13°C max.16°C
  opady:
  23.4 mm
  wiatr:
  135°   35 km/h
  wsch. słońca:
  07:44
  zach. słońca:
  17:16
 • Intensywne opady deszczu
  min.13°C max.16°C
  opady:
  36.8 mm
  wiatr:
  137°   18 km/h
  wsch. słońca:
  07:45
  zach. słońca:
  17:16

Epir i Środkowa Grecja - klimat w Grecja