Epir - wakacje już od 2017 zł

Na wakacje: Epir, Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Epir i Środkowa Grecja/ Epir

Częściowe zachmurzenie
15°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
7%
Ciśnienie:
1026 hPa
Wiatr:
6 km/h117°
Kraina Epir położona w zachodnio-północnej części Grecji kontynentalnej, na wybrzeżu Morza Jońskiego. W głównej mierze region górzysty, z łańcuchem górskim Pindos. Góry Pindos są idealne dla miłośników dzikiej natury, wspinaczki, trekkingu i pieszych wycieczek. Wszyscy, którzy kochają przyrodę oraz szukają ucieczki od cywilizacji na pewno znajdą coś dla siebie. Spotkamy tu malownicze wąwozy, zielone i ukwiecone doliny górskich rzek, wspaniałe szczyty, małe wioseczki i klasztory.

Wybrzeże Epiru nie jest może jeszcze tak dobrze przygotowane na przyjęcie turystów, jak inne regiony Grecji, ale można tu znaleźć piaszczyste plaże, kurorty z sympatyczną atmosferą, takie jak Parga i przede wszystkim dość spokojną atmosferę i brak tłumów turystów. Z wybrzeża warto wybrać się na zwiedzanie starożytnych zabytków: Dodona, gdzie w starożytności znajdowała się wyrocznia, równie ważna jak ta w Delfach, zobaczyć tu można pozostałości stadionu, teatru i świątyni Zeusa czy Efyra, gdzie jak wierzono znajdowało się wejście do Hadesu.

Epir - położenie

Epir to kraina górzysta, zajmująca obszar północno-zachodniej części Grecji, przy granicy z Albanią. Od zachodu oblewana jest przez wody Morza Jońskiego. Graniczy z Tesalią, Macedonią Zachodnią, Grecją Zachodnią, Grecją Środkową.

Powierzchnia Epiru wynosi 9 200 km², a zamieszkuje go ok. 350 tys. ludzi. Największym ośrodkiem miejskim jest Ioannina (Janina). Na terenie Epiru występują Góry Pindos (2 600 m n.p.m.), które oddzielają Epir od Macedonii i Tesalii. Dzięki wiatrowi znad Morza Jońskiego w Epirze występują większe opady niż w pozostałej części Grecji, co poprawia żyzność tutejszych nieurodzajnych, górskich gleb.

Historia Epiru

Pierwsi antyczni Grecy przybyli do Epiru w I tysiącleciu p.n.e. Tereny te przez lata były miejscem spornym, mimo iż Epir nie miał wielkiego znaczenia politycznego w okresie starożytności. Istniało tu jednak kilka portów. Odgrywał za to dużą rolę religijną - znajdowały się tu świątynie i wyrocznie. Przez długi okres kraina wchodziła w skład prowincji rzymskiej, po czym przeszła pod rządy Bizancjum. W tym okresie często najeżdżany przez plemiona germański i słowiańskie - tracił swą greckość. Po upadku Konstantynopola władzę przejęli krzyżowcy, a później Albańczycy. Kolejną kulturą mającą wpływ na historię regionu była kultura wenecka, która nie przetrwała jednak długo, podbita przez imperium osmańskie. Panowanie osmańskie trwało aż 400 lat i znów umniejszyło rolę Epiru. Po odzyskaniu przez Grecję niezależności politycznej, Epir pozostał przy Turcji. Ostatecznie kraina została podzielona i część północna przypadła Albanii. Przez długie lata w Północnym Epirze występowały liczne spory między Grekami i Albańczykami, jednak sytuacja obecnie poprawiła się, a Grecy uzyskali tutaj prawa mniejszości.

Atrakcje turystyczne w Epirze

 • Ioannina – miejscowość położona nad jeziorem Pamvotis, w której warto zobaczyć twierdzę, mury obronne oraz meczet-muzeum Aslan Aga z 1619 r.
 • Parga – nadmorska miejscowość, warto zobaczyć tu m.in. wenecki zamek, położony na skalistym wzgórzu, rozciąga się z niego zachwycający widok na okolicę

Ośrodki turystyczne na wakacje

 • Igoumenitsa – miasto chętnie odwiedzane przez turystów poszukujących spokojnych okolic na wakacyjny wypoczynek, z pięknymi plażami i czystym morzem
 • Sivota – małe, piaszczyste plaże, na których kręcono cześć filmu “Błękitna laguna”, cisza, spokój i przepiękne krajobrazy, to główne atrakcje tej niedużej wioski
 • Parga – kurort, który oferuje piękne plaże, imponujące krajobrazy, jak również intensywne życie nocne

Aktywny wypoczynek

 • W nadmorskich miejscowościach można uprawiać różnorodne sporty wodne, jak np. windsurfing i parascending
 • Dla żeglarzy najlepsze warunki znajdują się w Igoumenitsa
 • Amatorzy nurkowania również znajdą dla siebie wiele interesujących miejsc
 • Na plażach zlokalizowane są wypożyczalnie sprzętu, gdzie możemy skorzystać m.in. z łódek, kajaków, rowerów wodnych
 • Dzięki bliskości gór można wybrać się na długie wędrówki, a także na przejażdżki rowerem

Epir, Grecja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  16°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  7%
  wilgotność:
  61%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1026hPa
  wiatr:
  113°   7 km/h
  wsch. słońca:
  07:34
  zach. słońca:
  17:19
 • Częściowe zachmurzenie
  min.11°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  124°   5 km/h
  wsch. słońca:
  07:35
  zach. słońca:
  17:19
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.14°C max.17°C
  opady:
  1.5 mm
  wiatr:
  158°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:36
  zach. słońca:
  17:19
 • Słonecznie
  min.12°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  157°   6 km/h
  wsch. słońca:
  07:37
  zach. słońca:
  17:18
 • Częściowe zachmurzenie
  min.10°C max.16°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  125°   8 km/h
  wsch. słońca:
  07:38
  zach. słońca:
  17:18

Epir - klimat w Grecja