Grecja - wakacje już od 140 zł

Na wakacje: Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja

Częściowe zachmurzenie
17°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
71%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
12 km/h258°
Grecja to piękno przyrody, słońce, klimat relaksu i nowych odkryć, to cudowna kuchnia, ogrom barw i różnorodności, dlatego też kraj ten jest kierunkiem idealnym dla wielu podróżników.

Stanowi on kolebkę kultury zachwycając starożytnymi zabytkami oraz miejscami przesiąkniętymi historią. Jedna piąta powierzchni Grecji to wyspy, poza tym kraj ten urzeka pięknem plaż, architekturą a także surowymi krajobrazami.

Regiony

Grecja kontynentalna:
Grecja dzieli się na część kontynentalną oraz wyspy. Na część kontynentalną składa się Grecja Północna z Salonikami, Macedonią i Półwyspem Chalcydyckim, Grecja Środkowa oraz Grecja Południowa z półwyspem Peloponez.

Wyspy greckie:
Wysp jest naprawdę wiele. Do najpopularniejszych należą Korfu - najbardziej zielona wyspa Grecji, Zakynthos czarujące malowniczymi plażami, tajemnicza Santorini, Thassos urzekające górami czy też pełne zabytków Rodos. Oczywiście warto wspomnieć także o Kos czy Krecie.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Będąc w Grecji koniecznie warto zobaczyć takie miejsca jak słynne Meteory, Mykeny czy też stolicę kraju czyli Ateny, które są obowiązkowym punktem turystycznym. Pięknym regionem jest niewątpliwie Tesalia, miastem, które nie sposób pominąć - Delfy, a miejscem pełnym historii Nafpaktos. Grecja to tak ogromna mnogość atrakcji, że nie sposób ich zobaczyć w ciągu paru dni, a nawet paru miesięcy. Warto jednak tu wracać, by móc wciąż na nowo odkrywać jej piękno.

Położenie

Geografia i przyroda:
Grecja położona jest w południowo-wschodniej Europie i zajmuje ona południową część Półwyspu Bałkańskiego oraz aż 114 większych wysp i kilka tysięcy mniejszych. Od zachodu oblewa ją Morze Joński, od południa Morze Śródziemne a od wschodu Morze Egejskie. Grecja znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego, co oznacza iż lata są tu suche i gorące, a zimy łagodne i deszczowe. Przyroda w tym kraju jest bardzo różnorodna. Na północy kraju przeważają lasy, często też można spotkać plantacje owoców cytrusowych czy drzew oliwnych.

Historia

Grecja na przestrzeni wieków:
Grecja posiada bogatą historię, którą można poznać dzięki zabytkom. Najważniejsze z nich to niewątpliwie Delfy, Meteory, słynny Akropol, Saloniki z Białą Wieżą i Agią Sofią, Monastyr Osios Loukas będący jednym z najważniejszych bizantyjskich zabytków Grecji czy liczne wykopaliska, świątynie i urokliwe placyki.

Sporty i rozrywka

Grecja to także idealny kierunek dla aktywnych. W zależności od wyboru miejsca na wczasy można tu spróbować przeróżnych sportów wodnych takich jak nurkowanie, windsurfing czy narty wodne lub też wybrać się w góry, zwiedzić któreś z miast na rowerze albo też pozjeżdżać na nartach.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Walutą w Grecji jest euro, a by się tutaj dostać nie potrzeba wizy, jedynie dowód osobisty lub paszport. Wyjeżdżając warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej i ostrożności jeśli chodzi o swoje rzeczy, bagaże czy pieniądze.

Grecja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  19°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  71%
  wilgotność:
  42%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  263°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:52
  zach. słońca:
  20:00
 • Częściowe zachmurzenie
  min.9°C max.18°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  223°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:51
  zach. słońca:
  20:01
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.13°C max.17°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  89°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:49
  zach. słońca:
  20:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.24°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  92°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:48
  zach. słońca:
  20:02
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  175°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:46
  zach. słońca:
  20:03

Grecja - klimat w Grecja