Saloniki - wakacje już od 2078 zł

Na wakacje: Saloniki, Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Macedonia i Tracja/ Zachodnia Macedonia/ Saloniki

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
0.2 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1007 hPa
Wiatr:
4 km/h320°
Drugie co do wielkości miasto Grecji i stolica greckiego regionu Macedonia, z jednej strony są doskonałą bazą wypadową do zwiedzania Półwyspu Chalkidiki ze względu na swoje położenie u jego nasady, z drugiej mogą być dobrym początkiem przygody z Grecją kontynentalną, dającym przedsmak jej wspaniałych zabytków. Z Salonik nie jest już daleko na plaże Riwiery Olimpijskiej i znaną z greckich mitów Górę Olimp. Gwarne i pełne życia Saloniki stanowią kontrast dla Macedonii z jej wspaniałą, wciąż jeszcze dziką przyrodą, krystalicznymi jeziorami i górami Pindos.

Saloniki - położenie

Saloniki leżą w północnej części Grecji, w regionie Macedonia. Jest to drugie co do wielkości miasto w raju. Metropolia leży nad brzegiem morza Egejskiego, w zatoce między kontynentalna Grecją, a półwyspem Chalkidiki.

Historia miasta Saloniki

Saloniki mogą się poszczycić wyjątkowo bujną historią - swoje piętno zaznaczyła tu nie tylko starożytna Macedonia ale także Rzym, Bizancjum, Epir oraz Turcja. Nazwa miasta miała upamiętnić żonę króla macedońskiego - Tessalonikę. W Salonikach urodził się Kemal Atatürk -turecki bohater i reformator, któremu Turcja zawdzięcza obecny kształt państwa. Rodowitymi mieszkańcami byli także Cyryl i Metody, którzy prowadzili tu swoją działalność misjonarską zanim wyruszyli do północnej Europy.

Atrakcje turystyczne w Salonikach

Będąc w mieście warto zwiedzić symbol miasta Białą Wieżę -niegdysiejsze więzienie i miejsce egzekucji –a obecnie będącą siedzibą Muzeum Bizantyjskiego. W Muzeum Archeologicznym można zobaczyć cenne znaleziska z okolicznych stanowisk-m.in. z grobu Filipa II Macedońskiego. Niedaleko centrum wznosi się Łuk Galeriusza, który miał być upamiętnieniem spektakularnego zwycięstwa nad Persami oraz Wieża Łańcuchowa, która jest jedyną pozostałością po dawnych murach miasta. Z zabytków sakralnych warto zwiedzić Kosciół św. Demetriusza, ktory jest patronem miasta.

Więcej informacji:
 • www.saloniki.org/ strona poświecona Salonikom

Zakupy i rozrywka

W Salonikach jest wiele sklepów z winami. Warto rozglądnąć się zwłaszcza za macedońskim Domaine Carros. Warte polecenia są tez białe Cambas, Boutari oraz Logado. Warto odwiedzić pchli targ przy ulicy Tossitsa oraz główny targ mięsny, rybny i owocowo-warzywny Modino.

W okesie letnim życie nocne toczy się w barach i knajpkach połozonych wzdłuż wybrzeża. Dzielnicy Ladhdika słynie z całorocznych dyskotek i lokali nocnych. Miasto ofeuje też szereg imprez kulturalnych i ludowych jak Festiwalu Piosenki Greckiej czy Tydzień sw. Demetriusza.

Saloniki, Grecja - prognoza pogody

 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  23°C
  opady:
  3.1 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1007hPa
  wiatr:
  80°   10 km/h
  wsch. słońca:
  05:58
  zach. słońca:
  20:57
 • Przejściowe intensywne opady deszczu
  min.16°C max.27°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  137°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:57
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.28°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  236°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:58
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.19°C max.30°C
  opady:
  1.7 mm
  wiatr:
  223°   6 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:58
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.20°C max.29°C
  opady:
  6.8 mm
  wiatr:
  233°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:57
  zach. słońca:
  20:59

Saloniki - klimat w Grecja