Wyspa Skiros i Sporady Pn. - wakacje już od 1486 zł

Na wakacje: Wyspa Skiros i Sporady Pn., Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Sporady/ Wyspa Skiros i Sporady Pn.

Częściowe zachmurzenie
18°C
Opady:
0.2 mm
Zachmurzenie:
60%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
20 km/h309°
Archipelag wysp leżący na wschód od Tesalii i na północ od Eubei. Należą do niego cztery duże wyspy: Skopelos, Alonisos, Skiathos i Skiros oraz inne mniejsze.

Nazwa największej wyspy pochodzi od kamienia Skiros – wielobarwnego marmuru, którym swe domostwa ozdabiali starożytni Rzymianie. Turystów przyciąga tu przede wszystkim różnorodność, dzięki której każdy może znaleźć coś dla siebie.

Obszary górskie przeplatają się z gęstymi lasami, nad morzem zaś rozciągają się piękne, piaszczyste plaże oraz urocze zatoczki. Na Wyspie Skiathos znajduje się znana plaża Koukounaries, urzekająca złocistym piaskiem. Na Alonnisos plaże są kamieniste.

Spędzając urlop na Sporadach koniecznie należy spróbować lokalnej kuchnii – serów, baraniny i mięsa koziego oraz wina i ryb a także zapoznać się z ludową sztuką – rzeźbą, garncarstwem, sztuką włókienniczą i rękodzielniczą. Według mitologii, Tezeusz powiedział, iż Skiros będzie miejscem jego śmierci, a Achilles był tu ukrywany w dziewczęcym przebraniu przed wojną trojańską.

Wyspa Skiros i Sporady Północne - geografia i przyroda

Sporady wyróżniają się wśród wielu greckich wysp ilością wody i lasów. Nawet skalista wyspa Skopelos jest bujnie porośnięta lasami piniowymi, które znajdziemy też na pozostałych wyspach archipelagu. Na Skopelos możemy też spróbować miejscowych migdałów i śliwek, oraz przejść się na piaszczystą plażę. Na Alonissos rosły kiedyś winnice, ale zostały zniszczone przez mszyce, za to mieszka tu rzadki gatunek foki – mniszka śródziemnomorska. Z kolei Sikathos słynie ze swoich 60 plaż.

Zobacz oferty: Last minute Skiathos

Historia - Sporady Północne

Archipelag nie odegrał większej roli w historii, jednak zachowało się tu sporo ciekawych zabytków. Dziś wyspy cieszą się sporą popularnością wśród przyjezdnych, dzięki czemu stanowią ważny region turystyczny.

Atrakcje turystyczne

 • Skiros – największa wyspa archipelagu, położona nieco dalej na południe. Znajduje się na niej malownicze miasto o tej samej nazwie, oraz pozostałości dawnej twierdzy. Warto też odwiedzić sąsiednie wyspy: Skopelos, Alonissos i Skiathos
 • Alonissos – wyspa należy do Pakru Narodowego, w którym mieszka rzadki gatunek foki – mniszka śródziemnomorska. Pod wodą, koło osady Marpounta znajdują się pozostałości antycznej świątyni Asklepiosa
 • Skiathos – znajdująca się w okolicy Skopelos, bardzo popularna wśród turystów wyspa. Oprócz wygrzewania się na jednej z 60 plaż warto odwiedzić XVIII- wieczne kościoły i klasztor oraz Kastro (dawną stolicę) dostępną jedynie z łódki
 • Skopelos – malownicza zielona wyspa otoczona przejrzysta wodą. Specjalnością jest szynka faszerowana tutejszymi migdałami i śliwkami. Warto zrobić sobie wycieczkę do Moni Prodromou monasteru z XV- wiecznym ikonostasem. Fani piratów chętnie odwiedzą piracki grób w Sendoukia, a może skuszą się też zobaczyć ruiny weneckiej twierdzy

Aktywny wypoczynek na wakacjach

Sporady mogą się poszczycić dużym wyborem plaż. Można tu uprawiać różne sporty wodne oraz piesze wędrówki po górzystych terenach, podziwiając lasy piniowe i ślady historii.

Zobacz oferty: Hotele Skiathos


Wyspa Skiros i Sporady Pn., Grecja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  18°C
  opady:
  2.3 mm
  zachmurzenie:
  60%
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  9 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  281°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  20:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.19°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  218°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:45
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.19°C max.20°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  228°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:46
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.18°C max.19°C
  opady:
  0.4 mm
  wiatr:
  264°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:47
 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  min.18°C max.19°C
  opady:
  3.0 mm
  wiatr:
  255°   16 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  20:47

Wyspa Skiros i Sporady Pn. - klimat w Grecja