Sporady - wakacje już od 1358 zł

Na wakacje: Sporady, Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Sporady

Częściowe zachmurzenie
19°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
13 km/h10°
Archipelag Sporad znajduje się w północno-zachodniej części Morza Egejskiego i dzieli się na 2 części Sporady Północne i Południowe. Jego największe wyspy - Skiathos, Skopelos i Skiros - przyciągają licznych turystów, głównie za sprawą czystej i ciepłej wody, wspaniałych plaż i egzotycznej roślinności. To właśnie plaże stanowią główną atrakcję wyspy, dodając jej uroku, a także zapewniając turystom słoneczne i spokojne miejsce na letni wypoczynek w Grecji.

Sporady - geografia i przyroda

Archipelag Sporad znajduje się w północno-zachodniej części Morza Egejskiego i dzieli się na 2 części Sporady Północne i Południowe. Jego największe wyspy - Skiathos, Skopelos i Skiros - przyciągają licznych turystów, głównie za sprawą czystej i ciepłej wody, wspaniałych plaż i egzotycznej roślinności.

Sporady wyróżniają się wśród wielu greckich wysp ilością wody i lasów. Nawet skalista wyspa Skopelos jest bujnie porośnięta lasami piniowymi, które znajdziemy też na pozostałych wyspach archipelagu.

Na Skopelos możemy też spróbować miejscowych migdałów i śliwek oraz przejść się na piaszczystą plażę.

Na Alonissos rosły kiedyś winnice, ale zostały zniszczone przez mszyce, za to mieszka tu rzadki gatunek foki - mniszka śródziemnomorska. Z kolei Sikathos słynie ze swoich 60 plaż.

Historia Sporad

Archipelag nie odegrał większej roli w historii, jednak znajduje się tutaj kilka ciekawych zabytków.
Największym miastem wyspy jest miasto Skiathos położone na dwóch wzgórzach, na których znajduje się kościółek i wieża zegarowa z punktem widokowym, z ładnym portem oraz ciekawymi klasztorami m.in. klasztorem Evangelistra.

Miasto Skiros na wyspie o tej samej nazwie posiada 3 ciekawe muzea (Archelogiczne, Miejskie i Faltaits). Wyspa Skopelos to 123 kosciółki, z których najciekawszym jest św. Atanazego, posiadający ciekawe freski. Dodatkowo na wyspie Patmos należącej do Sporad Południowych znajduje się słynna grota Św. Jana, w której to apostoł doznawał niezwykłych objawień.

Sporady - regiony

 • Wyspa Skiathos – wyspa sześćdziesięciu plaż
 • Wyspa Skiros i Sporady Północne – archipelag wysp leżący na wschód od Tesalii i na północ od Eubei, bardzo popularny wśród turystów

Ośrodki i atrakcje turystyczne na wczasy

 • Największe miasta: Skiros, Skopelos, Skiathos, Patiriti, Votsi, Loutraki
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Plaże: Megali Ammo oraz Koukounaries („plaża szyszkowa”) – plaża w kształcie półksiężyca, jedna z najładniejszych i najbardziej zatłoczonych plaż na Skiathos; Skiathos – miasto położone na dwóch wzgórzach, na których znajduje się kościółek i wieża zegarowa z punktem widokowym, ładnym portem oraz ciekawymi klasztorami m.in. klasztorem Evangelistra; Mniszka śródziemnomorska (rzadki gatunek foki występujący w okolicach wyspy Alonissos); Moni Prodromou monaster z XV- wiecznym ikonostasem na wyspie Skopelos; pozostałości antycznej świątyni Asklepiosa znajdujące się pod wodą, koło osady Marpounta
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Skiros, Skopelos, Stafilos, Patiriti, Skiathos

Sport i rozrywka na Sporadach

Najpiękniejszymi plażami na Morzu Egejskim może poszczycić się Wyspa Skiathos, na której jest ich ponad 60, zarówno tych popularnych wśród turystów, jak i tych w zacisznych zatoczkach, do których można się dostać jedynie tzw. "taksówką wodną".

Do najlepszych zaliczana jest półksiężycowata plaża Koukounaries, czyli plaża 'szyszkowa', otoczona pięknym lasem piniowym i zielonymi pagórkami. To właśnie plaże stanowią główną atrakcję wyspy, dodając jej uroku, a także zapewniając turystom słoneczne i spokojne miejsce na letni wypoczynek w Grecji.

Informacje praktyczne

 • Waluta - Euro €
 • Wizy - nie są wymagane dla Polaków, wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport
 • Ubiór - w Grecji nie obowiązują prawie żadne restrykcje związane z ubiorem, jednak zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć długie spodnie/spódnicę oraz zasłonięte ramiona
 • Czas - wyjeżdżając do Grecji przesuwamy wskazówki zegarka o godzinę do przodu

Polecamy: Wczasy na Skiathos


Sporady, Grecja - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  18°C
  opady:
  5.3 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  196°   15 km/h
  wsch. słońca:
  07:15
  zach. słońca:
  17:08
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.11°C max.17°C
  opady:
  6.5 mm
  wiatr:
  206°   25 km/h
  wsch. słońca:
  07:16
  zach. słońca:
  17:07
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.10°C max.16°C
  opady:
  11.2 mm
  wiatr:
  55°   24 km/h
  wsch. słońca:
  07:18
  zach. słońca:
  17:07
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.8°C max.16°C
  opady:
  5.4 mm
  wiatr:
  76°   22 km/h
  wsch. słońca:
  07:19
  zach. słońca:
  17:06
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.7°C max.16°C
  opady:
  50.0 mm
  wiatr:
  73°   47 km/h
  wsch. słońca:
  07:20
  zach. słońca:
  17:06

Sporady - klimat w Grecja