Wyspa Naksos - wakacje już od 2771 zł

Na wakacje: Wyspa Naksos, Grecja

Przewodnik turystyczny: Grecja/ Cyklady/ Południowe Cyklady/ Wyspa Naksos

Częściowe zachmurzenie
21°C
Opady:
0.5 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
15 km/h20°
Wyspa Naksos jest największą wyspą Cyklad, która w odróżnieniu od pozostałych nazywana jest „zieloną”, ze względu na swoją niezwykłą żyzność. Dlatego też słynie z upraw oliwek, winogron i cytrusów. Przyjezdni znajdą tu piękne, piaszczyste plaże, malownicze zatoki, krystalicznie czystą wodę, a także cenne i unikalne zabytki architektury. Głównym ośrodkiem wyspy Naksos jest miasto o tej samej nazwie, w którym warto zobaczyć Świątynię Apollina oraz wenecką twierdzę - kastro.

Wyspa Naksos - geografia i położenie

Największa z wysp w Archipelagu Cyklad jest również najbardziej górzystą. Jej powierzchnia wynosi 448 km², a liczba mieszkańców to ok. 12 tys. Zmienia się ona oczywiście w ciągu roku, ponieważ latem wyspę chętnie odwiedzają turyści.

Wschodnie wybrzeże Náxos jest strome, a zachodnie płaskie. Najwyższa góra wyspy to Oxia - 1001 m. n.p.m. Na wyspie występuje śródziemnomorski klimat i roślinność. Wyspa słynie z żyzności, dzięki temu ludność zajmuje się tutaj głównie uprawą zboża, winnej latorośli, oliwek i cytrusów. Hodowane są także owce i kozy. Popularne jest rybołówstwo. Już od III tysiąclecia p.n.e. eksploatowano marmur, z którego tworzono kamienne figurki bóstw.

Historia Wyspy Naksos

Naksos była jednym z głównych ośrodków cywilizacji cykladzkiej i jedną z pierwszych wysp, gdzie wykorzystano marmur w rzeźbiarstwie i architekturze. Zasiedlona przez Karów, Kreteńczyków i Jonów z Attyki - była centrum kultu Dionizosa i uprawy wina. Od końca I w. p.n.e. wyspa znajdowała się pod rządami Rzymu. Później zdobyta później przez Wenecjan i Turków - oba narody pozostawiły widoczne do dziś ślady w miejscowej kulturze. Od 1830 roku Naksos pozostaje pod władzą Grecji.

Atrakcje turystyczne na wakacje

Najwięcej zabytków znajduje się w stolicy - Naksos:
 • Jeden z najstarszych zabytków na wsypie - potężna brama, wiodącą do świątyni Apolla, której budowę rozpoczęto w 530 r. p.n.e. i nigdy nie ukończono
 • Wenecka forteca - kastro, skąd Marco Sanudo i jego następcy rządzili Cykladami w imieniu Wenecjan
 • Klasztor Urszulanek z XVII wieku oraz Szkoła Francuska - dziś Muzeum Archeologiczne z bogatą kolekcją znalezisk z Naksos, Koufonissi, Keros i Donoussy i zbiorem wczesno cykladzkich figurek
Ponadto innych częściach wyspy:
 • Wioska Chalkio, a w niej małe kościoły
 • Dolina Livadi, gdzie wydobywano marmur
 • Dolina Melanes, w której wznosi się kilka weneckich strażnic
 • Dolina Tragaia, z malowniczymi, górskimi wioskami i terenami spacerowymi

Sporty i plaże na Wyspie Naksos

 • Wschodnie wybrzeże Naksos jest strome, dlatego też większość miejscowości, również stolica - zlokalizowana jest na zachodnim, bardziej płaskim wybrzeżu
 • Oprócz stołecznego Naksos wielbiciele słonecznych kąpieli mogą się udać do Agia Anna, Kastraki, Pirgaki i Agiasos - z pięknymi plażami i możliwością uprawiania sportów wodnych

Gastronomia

Na wyspie szeroki wybór różnych lokali gastronomicznych, oferujących smaczne potrawy, zarówno tradycyjne, jak i międzynarodowe.

Rozrywka na wakacje

Na wyspie znajdziemy wiele miejsc, w których można się rozerwać - są to zarówno przyjemne bary, gdzie można wypić drinka i posłuchać muzyki, jak i kluby, w których tańczyć można do białego rana.

Wyspa Naksos, Grecja - prognoza pogody

 • Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
  20°C
  opady:
  3.0 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  56%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  266°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  20:29
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.20°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  244°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:30
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  171°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:30
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  215°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:31
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  237°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  20:32

Wyspa Naksos - klimat w Grecja